Instruktor funkčního fitness Instruktor CrossFit, Instruktor CrossFit pro hendikepované O kurzu Od založení CCFO v roce 2014 vzniklo mnoho projektů, které byly zdárně…

Instruktor funkčního fitness Instruktor CrossFit, Instruktor CrossFit pro hendikepované

O kurzu

Od založení CCFO v roce 2014 vzniklo mnoho projektů, které byly zdárně dokončeny. Ovšem v roce 2019 šlo Colliery směrem, kterým když se zpětně ohlédneme, bylo to velkým riskem. Vytvořit edukační záležitost, pomocí níž bychom předali naše zkušenosti a znalosti s Adaptive (handicapovanými) cvičenci, se kterými máme již mnohaleté zkušenosti. Na základě CrossFit Adaptive Course, kterým do roku 2019 prošlo pět trenérů CCFO, bylo rozhodnutí vytvořit podobný kurz v češtině, ale s rozšířením pro klasické funkční fitness, cvičení s dětmi a seniory.

Otázkou zprvu bylo „Jak“! Odpověď nedala na sebe dlouho čekat, jelikož se blížila pro rok 2019 charitativní akce 500reps, která je každoročně vyvrcholením daného roku. Cílem bylo věnovat vybranou částku budoucím trenérům, kteří absolvují celý kurz zadarmo! Jinými slovy, kurz o hodnotě 12.500kč dostane každý trenér možnost zdarma jej absolvovat a to díky všem lidem, kteří přispěli jakoukoliv částkou na akci 500reps 2019.

Kurz byl schválen, připraven, ale nikdo nebyl připraven na Covid-19. V roce 2020 rušíme první termín kurzu a doufáme v jeho realizaci v druhé polovině roku 2020. Byli jsme připraveni vyhlásit nový termín, ale přichází druhý lockdown. Cítili jsme obrovský závazek k Vám všem – budoucím trenérů i přispěvatelům z 500reps 2019. Na jaře 2021 jsme se rozhodli, že i když jsme byli stále v lockdownu, tak termín na letní období vyhlásíme a za jakýchkoliv podmínek zrealizujeme.

Blíží se začátek léta 2021 a pro nás je víc než jasné, že kurz BUDE! Jsme rádi a motivováni, jelikož se přihlásilo celkem 16 zájemců, budoucích trenérů.

Jak to probíhalo

Potkáváme se v Colliery CrossFit Ostrava 3. července 2021 a tímto dnem byl kurz odstartován. V rozsahu 80 hodin teorie a 70 hodin praxe byli budoucí trenéři školeni z tematických celků, které zaručovali orientaci v oblasti Fitness, cvičení s handicapovanými, těhotnými, dětmi a seniory:

 • Poučení o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci
 • Koncept programu funkčního fitness
 • Anatomie, fyziologie, pohyb
 • Specifické cvičební skupiny a práce s nimi
 • Fitness cvičení pro děti a dospívající
 • Fitness cvičení pro hendikepované
 • Fitness cvičení pro těhotné
 • Fitness cvičení pro seniory
 • Zdravý pohyb, zdravá výživa a aplikace fitness

Praktické ukázky byly o to hodnotnější, že se nám podařilo zrealizovat ukázky cvičení s reálnými cvičenci z CCFO, kterým bychom chtěli touto cestou poděkovat za jejich čas a ochotu:

 • Část Adaptive: Kamila Pšenicová, Karel Plunder, Jakub Plešek, Pinokio
 • Část Masters: Jarmila Planková, Libor Pleva, Jana Nytrová, Bolek Nytra, Gita Cinglerová
 • Část Kids: Laura Nikelová

Kurz byl velmi časově náročný, o pozornosti absolventů nemluvě. Přesto víkend co víkend věnovali svůj volný čas studiu a se zájmem nasávali informace ze strany našich lektorů, kterým taktéž touto cestou děkujeme za jejich přípravu: Daniel Šácha, Jakub Homola, Jan Pavlík, Jan Peršín, Barbora Dylušová, David Koloděj a Lukáš Káňa. Je zbytečné zde popisovat jednotlivé sekce a jejich přesné realizace – dokonale tento kurz vystihli sami absolventi v sekci recenze. Děkujeme Vám všem, kteří jste nám v roce 2019 umožnili realizaci toho kurzu – díky Vám je na světě nových 16 trenérů, kteří to, co jsme se naučili, teď umí i oni sami.

Recenze

 • Eliška: Kurz byl obsáhlý, přednášející dobře reagovali na dotazy a uměli danou problematiku objasnit
 • Kuba: Výborný kurz, spousta informací s teorií i praxí. Určitě všem doporučuji.
 • Adriana: Z kurzu, který byl zaměřen na specifickou skupinu atletů mě nejvíc zaujala celková struktura celého kurzu, který obsahoval řadu znalostí mimo samotné cvičení s adaptive atlety i výživou, či ekonometrii při práci s handicapovanými. Největší přínosem z kurzu odnáším samotné praktické ukázky s adaptive atlety a také ukázky daných motivačních cvičení pro děti.
 • Jan: Kurz byl super, až na test. Byl moc těžký. Nejlepší ze všeho byla Stáňa – je to kočka a její ukázky práce. Stejně tak Luki – asi nejcennější informace. Největší přínos víc než teorie byla možnost vidět a mluvit osobně s handicapovanými a Masters cvičenci.
 • Romana: Kurz byl pro mě velkým přínosem hlavně v tom, že jsme si sami mohli reálně vyzkoušet, jak se pracuje se specifickými skupinami lidí. Dokázala jsem si znova uvědomit, jak to mají někteří lidé v životě obtížné, co se běžných činností týče, a proč je tolik důležité s nimi pracovat, jak s nimi komunikovat, jak k nim přistupovat. Praktickou část tady vnímám jako nadmíru obohacující záležitost. Na kurzu bylo moc fajn právě to, že se nejednalo o klasickou nalívárnu, ale že byly hodiny smysluplně doplněny praxí, zkušenostmi trenérů a cvičenců samotných.
 • Niki: Tento kurz mi dal daleko více, než kurz na Fitness trenéra. Naučil mě si vážit běžných činností ze života, protože nikdy nevíme, kdy se i my můžeme stát Adaptive atletemm. Pomoc těmto lidem se začlenit do normálního života, je k nezaplacení. Lektoři kurzu jsou perfektní a za mě kapacity v tom, co dělají. Těším se, až budu moci nějakému adaptive atletovi zkvalitnit život díky informacím a zkušenostem z tohoto kurzu. Děkuji, že jste!
 • Lucie: Děkuji všem, kteří se na přípravě a samotné realizaci tohoto kurzu podíleli. Kurz byl přínosný nejen v rozšíření mých teoretických znalostí, ale zejména praktické ukázky dopomohly k ucelení těchto informací a znázornění efektivních cviků se specifickými skupinami klientů. Organizace a všichni trenéři byli skvělí!
 • Míša: Kurz i skripta skvěle zpracované. Pro mě největším přínosem byly praktické ukázky jak pracovat s handicapovanými, dětmi i seniory, další výrazná pozitiva bylo cvičit jako handicapovaný a tím mít možnost se přímo vžít do jejich pozice. Pro mě jako člověka, kterému dělá problém udržet pozornost si cením, že na každý okruh byl jiný lektor, tím to vnášelo neustále energii do kurzu.
 • Katka: Seminář byl skvělý, perfektně připraven. Významně obohatí moje profesní zamření. Po dlouhé době něco smysluplného pro mou práci.
 • Ondra: Kurz, který člověku otevře oči a zjistí, že pro někoho není úspěchem zvednout nad hlavu sto_kilo, ale zvednout vůbec ruce. Jedna věc je pomáhat atletům k lepším sportovním výkonům a druhá zlepšovat kvalitu životů lidí, kteří to potřebují. P.S.: sladkostí bylo dost, káva výborná a Lukáš Káňa je borec.
 • Stáňa: Kurz byl pro všechny zúčastněné trenéry přínosný ve všech aspektech. Trénovat handicapované jedince, jak mentálně, tak fyziky, ukázalo úplně jiný směr, přístup k trénování, na který byli doteď zvyklí. Především praktické ukázky s klienty – Kamilka, Kuba Plešek, děti z Pinokia, přinesli kurzu velké PLUS. Věřím, že díky 1. ročníku, který snad nebude poslední – se rozroste CrossFit péče handicapovaných i do dalších měst v ČR. Děkuji Lukimu za skvělou organizaci a práci.