Trenér CF ADAPTIVE Dobré ráno, poledne, odpoledne, večer. Poslední dobou jsem přemýšlel nad otázkou CrossFit…
Dobré ráno, poledne, odpoledne, večer. Poslední dobou jsem přemýšlel nad otázkou CrossFit Adaptive. Přemýšlel jsem nad tím, proč vůbec děláme něco takového, zda-li to má pro atlety s jakýmkoli handicapem význam, a co z toho třeba plyne pro mě osobně.
Velmi ve zkratce bych mohl říct, že si tím dávám do banku nějaký ten dobrý skutek, na dobu, kdy třeba nepojedu 50 km za hodinu, ale 55 a zachytí mě policejní hlídka. Třeba pak mi bude karma nakloněna a nebude to za 500,-. Ale kdybych toto tvrdil, lhal bych vám i sám sobě.
Osobně si myslím, že každý má právo na pohyb. Ano, právo. Nikdo z nás se nedokáže vcítit do toho, jaké to je žít s jakýmkoli omezením. Jak obrovskou překážkou může být byť jeden schod pro někoho, kdo se nemůže postavit na vlastní nohy. A to je pouze fyzické omezení. Historicky jsme žili v době, kdy byli lidé s hendikepem odsouváni do ústraní ústavů. Dnes i když méně, stále koukáme skrze prsty. Všichni jsme lidé. Chovejme se tak.
Každý z nás byl určitě někdy v průběhu své sportovní kariéry nemocný. Jak moc je protivné, sedět doma a přemýšlet nad tím, až si zacvičíš. Jakmile nadejde den, kdy se cítíme fit, vyrazíme směr gym. V momentě, kdy máš po tréninku jsi plný endorfinů, spokojený, šťastný. Stejný pocit, zažívají všichni, kdo cvičí. Bez výjimky. Považuji za všeobecně známý fakt, že pohyb prodlužuje a zkvalitňuje život. Opět platí, že všem a bez výjimky.
Důvodů, proč by osoby s handicapem měli cvičit, budou tisíce. Rád bych zmínil ty, které považuji za nejdůležitější. Tak například všeobecná fyzická zdatnost, zlepšení sebedůvěry, pocit naplnění z překonání sebe sama. Jsou to ty stejné důvody, jaké si může vymyslet kdokoli z nás.
Být trenérem adaptive je výzva. Stejná výzva jako být trenérem CrossFit Kids, stejně jako být coachem on ramp kurzů, stejně jako učit snatch.
Všichni máme právo na kvalitní pohyb. Dbejme na to, ať si ho dopřáváme bez jakýchkoli předsudků.
Díky za přečtení.
Váš Danny